Buildsafe är ett av företagen som ingår i fallstudien "Faktisk innovation i bygg- och anläggningsbranschen" av Mariell Juhlin. Rapporten är utgiven av Sveriges Byggindustrier med stöd av Smart Built Environment. Den 22 augusti håller vi på IQ Samhällsbyggnad ett seminarium om innehållet i studien, så håll utkik i kalendariet!
På galan som ägde rum den 29 maj på Grand Hôtel i Stockholm i Dagens industris regi höll Buildsafe en hisspitch för att presentera sig och sin verksamhet. Vinnarna röstades sedan fram av publiken där Buildsafe blev en av segarna. En jury hade valt ut BuildSafe att direktkvalificera som ett av fyra bolag på den stora finaldagen – grattis till utmärkelsen!
Läs mer på Dagens industris webbplats
Gasellsprångets webbplats
Läs mer om Buildsafe - appen som förebygger olyckor
Gasellsprånget arrangeras 2018 på fyra orter runt om i Sverige. Evenemanget är ett led i Dagens industris mål att stödja och inspirera entreprenörer och företag att öka sin tillväxt.